REGULAMIN
RZECZOZNAWCÓW i BIURA USŁUG RZECZOZNAWCZYCH i KONSULTINGOWYCH
- POSTANOWIENIA OGÓLNE;
- Rzeczoznawca to ekspert w zakresie Technicznych Systemów Zabezpieczeń Osób i Mienia oraz Zarządzania Bezpieczeństwem, o wieloletnim doświadczeniu zawodowym posiadający stosowne wykształcenie i przygotowanie merytoryczne do wykonywania funkcji Rzeczoznawcy.
- Rzeczoznawca musi być członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia, który ukończył specjalistyczny kurs, legitymuje się wpisem na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, regularnie opłaca składki członkowskie, przestrzega zasad etyki zawodowej i zapisów niniejszego Regulaminu. Uprawnienia rzeczoznawcze muszą być potwierdzone pozytywną decyzją Komisji ds. Rzeczoznawców.
- Tytuł Rzeczoznawcy jest ściśle związany z nazwą i logiem Stowarzyszenia. Oba tytuły występować powinny wspólnie w celu realizacji wspólnych zadań czy prac Stowarzyszenia i Rzeczoznawcy.
- Wyróżnia się dwa rodzaje Rzeczoznawców: Rzeczoznawca aktywny i Rzeczoznawca tytularny.
- Rzeczoznawca aktywny jest uprawniony do:
- wykonywania audytów systemów bezpieczeństwa wskazanych obiektów;
- przeprowadzanie działań audytowych w zakresie bezpieczeństwa obiektów w ujęciu normy 27001,
- opracowywanie raportów i zaleceń do udoskonalania i przebudowywania technicznych systemów zabezpieczeń, po przeprowadzeniu odpowiedniego audytu bezpieczeństwa,
- opiniowaniu projektów systemów zarządzania bezpieczeństwem,
- opiniowaniu systemów i urządzeń technicznych służących ochronie osób i mienia,
- opracowywanie koncepcji i projektów wykonawczych ochrony obiektów i obszarów z wykorzystaniem systemów technicznego zabezpieczenia osób i mienia oraz uwzględniających aspekty organizacyjne, prawne, obowiązujące procedury i instrukcje wewnętrzne,
- reprezentowania osób prawnych i instytucji państwowych w charakterze inwestora zastępczego w obszarze bezpieczeństwa technicznego,
- upowszechnianiu informacji technicznej w zakresie pozytywnie zweryfikowanych systemów i urządzeń służących ochronie osób i mienia,
- rekomendowaniu produktów i usług w dziedzinie systemów technicznej ochrony.
- Rzeczoznawca aktywny jest zobowiązany do podnoszenia swoich kwalifikacji i uczestnictwa przynajmniej raz do roku w szkoleniach specjalistycznych organizowanych przez Stowarzyszenie. Rzeczoznawca aktywny jest uprawniony do posługiwania się pieczęcią z tytułem Rzeczoznawcy oraz prowadzenia działań, czynności i prac zmierzających do realizacji prac rzeczoznawczych.
- Rzeczoznawca tytularny może posługiwać się tytułem Rzeczoznawcy Stowarzyszenia, nie posiada jednak uprawnień do samodzielnego prowadzenia prac rzeczoznawczych, wydawania opinii, przygotowywania ekspertyz i posługiwania się pieczęcią rzeczoznawcy. Nie ma również uprawnień do posługiwania się pieczęcią z tytułem Rzeczoznawcy. Jako Rzeczoznawca tytularny może występować w zespole audytorskim czy rzeczoznawczym kierowanym przez Rzeczoznawcę aktywnego.
- Uprawnienia rzeczoznawcze Stowarzyszenia POLALARM są nadawane przez Zarząd Stowarzyszenia na wniosek Komisji ds. Rzeczoznawców. Komisję do spraw
Rzeczoznawców powołuje Zarząd Stowarzyszenia w ramach uchwały. Raz do roku komisja ds. Rzeczoznawców dokonuje przeglądu zespołu Rzeczoznawców oceniając i wskazując przynależność do grupy aktywnych czy tytularnych Rzeczoznawców. Decyzja komisji jest obowiązująca i uprawnia do umieszczenia spisu Rzeczoznawców na stronie internetowej Stowarzyszenia.
- Wygaśnięcie lub utrata uprawnień rzeczoznawczych następuje:
- na wniosek Rzeczoznawcy,
- z dniem ustania członkostwa Stowarzyszenia,
- na mocy prawomocnego orzeczenia Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia,
- na wniosek Komisji ds. Rzeczoznawców.
- Decyzję o wygaśnięciu lub cofnięciu uprawnień rzeczoznawczych podejmuje Zarząd Stowarzyszenia na wniosek komisji ds. Rzeczoznawców. Decyzja w formie pisemnej jest przekazywana danemu Rzeczoznawcy. Decyzja skutkuje brakiem możliwości posługiwania się tytułem Rzeczoznawcy Stowarzyszenia ze wszystkimi skutkami opisanymi w niniejszym Regulaminie.
- Rzeczoznawcy mają możliwość wyboru roli rzeczoznawstwa. Mogą wykonywać prace rzeczoznawcze przez Biuro Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych jako aktywni lub pozostać rzeczoznawcą tytularnym nie wykonującym prac. Wykonywanie prac i posługiwanie się tytułem Rzeczoznawcy bez udziału Stowarzyszenia jest niewłaściwe i wówczas Rzeczoznawca nie powinien posługiwać się tytułem i pieczęcią z nazwą Stowarzyszenia. Stowarzyszenie nie odbiera Rzeczoznawcy możliwości realizacji prac samodzielnie, niemniej jednak tytuł Rzeczoznawcy jako nadany przez Stowarzyszenie może być wykorzystywany przez Rzeczoznawcę tylko w ramach realizacji zadań i prac w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem.
- Rzeczoznawcy są zobowiązani w trakcie realizacji prac rzeczoznawczych i po ich zakończeniu do przestrzegania zasad zachowania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących wykonanej pracy rzeczoznawczej oraz informacji mogących zaszkodzić usługodawcy. Stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do umieszczenia odpowiednich zapisów w umowie w zakresie zachowania w tajemnicy określonych informacji zawieranej każdorazowo z Rzeczoznawcą na realizację danej pracy rzeczoznawczej.
- WYKONYWANIE PRAC RZECZOZNAWCZYCH;
- Wykonywanie prac przez Rzeczoznawców odbywa się po zawarciu stosownej umowy pomiędzy Rzeczoznawcą, a Stowarzyszeniem, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Klientem a Stowarzyszeniem. Warunki z umowy pomiędzy Klientem, a Stowarzyszeniem powinny zostać odpowiednio przeniesione, z uwzględnieniem jako nadrzędnego interesu ekonomicznego Stowarzyszenia, do umowy pomiędzy Rzeczoznawcą, a Stowarzyszeniem. Warunki umowy są każdorazowo szczegółowo ustalane i uzgadniane z Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za realizację prac rzeczoznawczych.
- W przypadkach, które tego wymagają, prace rzeczoznawcze wykonywane przez Rzeczoznawców są objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, a umowy są weryfikowane przez prawnika. W takich przypadkach koszty realizacji ubezpieczenie i opinii prawnej są każdorazowo dzielone pomiędzy Stowarzyszenie, a Rzeczoznawcę.
- Prace wykonywane przez Rzeczoznawców w ramach umowy ze Stowarzyszeniem są oznaczane hologramem według wzoru określonego w załączniku do niniejszego Regulaminu oraz ewidencjonowane w Biurze Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych. Po zakończeniu pracy rzeczoznawczej Rzeczoznawca kierujący pracą jest zobowiązany do przekazania do Stowarzyszenia kopii pracy rzeczoznawczej wraz z protokołem odbioru przez Klienta.
- Działania reklamowe, marketingowe, handlowe prowadzone przez Rzeczoznawców związane z konkretnymi potencjalnymi Klientami muszą być każdorazowo zgłaszane do Biura Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych. Bez wiedzy i formalnej zgody ze strony Biura Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych Rzeczoznawca nie powinien podejmować żadnych działań wobec potencjalnego Klienta. W relacjach nieautoryzowanych Rzeczoznawca nie ma uprawnień i praw do posługiwania się tytułem Rzeczoznawcy i nazwą Stowarzyszenia.
- KOMISJA DO SPRAW RZECZOZNAWCÓW;
- Uprawnienia rzeczoznawcze Stowarzyszenia POLALARM są nadawane przez Zarząd Stowarzyszenia na wniosek Komisji ds. Rzeczoznawców. Komisję do spraw Rzeczoznawców powołuje Zarząd Stowarzyszenia w ramach uchwały. W skład Komisji wchodzi co najmniej dwóch członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Raz do roku komisja ds. Rzeczoznawców dokonuje przeglądu zespołu Rzeczoznawców oceniając i wskazując przynależność do grupy aktywnych czy tytularnych Rzeczoznawców. Decyzja komisji jest obowiązująca i uprawnia do umieszczenia spisu Rzeczoznawców na stronie internetowej Stowarzyszenia.
- Do szczegółowych zadań Komisji w szczególności należy:
- a) kwalifikowanie kandydatów na kurs Rzeczoznawców oraz orzekanie o uzyskaniu przez ich absolwentów kwalifikacji Rzeczoznawcy Stowarzyszenia;
- prowadzenie aktualnej ewidencji Rzeczoznawców Stowarzyszenia, z podziałem na aktywnych i tytularnych;
- organizowanie szkoleń i konferencji oraz spotkań doszkalających w zakresie prowadzonych specjalności rzeczoznawczych, w tym szkoleń obowiązkowych dla Rzeczoznawców aktywnych;
- zgłaszanie do Zarządu Stowarzyszenia wniosku wraz z uzasadnieniem o cofnięcie uprawnień do rzeczoznawczych, osobie nie stosującej się do zapisów niniejszego Regulaminu;
- wydawanie opinii dla Zarządu w sprawach dotyczących realizowanych prac rzeczoznawczych oraz funkcjonowania procesu nadawania i odbierania uprawnień rzeczoznawczych w Stowarzyszeniu;
- wydawanie opinii dla Zarządu w sprawach dotyczących sporów, jakie mogą powstać w związku w wydawanymi przez Rzeczoznawców opiniami.
- Obsługę organizacyjną i logistyczną prac i działań Komisji prowadzi Biuro Zarządu Stowarzyszenia dysponujące dokumentacją personalną Rzeczoznawców aktywnych i tytularnych.
- Komisja zbiera się w zależności od potrzeb. Prace komisji mogą mieć charakter korespondencyjny z wykorzystaniem poczty elektronicznej. W przypadku wydawania decyzji czy opinii wiążących i obowiązujących forma pracy komisji powinna przyjąć wymiar pisemny.
- ZASADY DZIAŁANIA BIURA USŁUG RZECZOZNAWCZYCH I KONSULTINGOWYCH
- W ramach Stowarzyszenia, które jest organizacją o charakterze naukowo- technicznym, zrzeszającą osoby zajmujące się w sposób profesjonalny zagadnieniami związanymi z technicznym zabezpieczeniem osób i mienia, kwestiami bezpieczeństwa informacji i zabezpieczania danych oraz problematyką zarządzania bezpieczeństwem funkcjonuje Biuro Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych (BURiK).
- W dyspozycji Biura pozostają przeszkoleni i kompetentni Rzeczoznawcy systemów zabezpieczających na terenie całej Polski. Rzeczoznawcy posiadają niezbędną wiedzę i uprawnienia w zakresie technicznych systemów zabezpieczeń, która pozwala realizować wszelkie prace, które swoim zakresem obejmują systemy bezpieczeństwa.
- Specjalizacja Biura Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych Stowarzyszenia obejmuje zagadnienia z zakresu:
- wykonywania audytów systemów bezpieczeństwa wskazanych obiektów;
- przeprowadzania działań audytowych w zakresie bezpieczeństwa obiektów
- w ujęciu normy 27001,
- opracowywania raportów i zaleceń do udoskonalania i przebudowywania technicznych systemów zabezpieczeń, po przeprowadzeniu odpowiedniego audytu bezpieczeństwa,
- opiniowania projektów systemów zarządzania bezpieczeństwem,
- opiniowania systemów i urządzeń technicznych służących ochronie osób
- i mienia,
- opracowywania koncepcji i projektów wykonawczych ochrony obiektów i obszarów z wykorzystaniem systemów technicznego zabezpieczenia osób i mienia oraz uwzględniających aspekty organizacyjne, prawne, obowiązujące procedury i instrukcje wewnętrzne,
- reprezentowania osób prawnych i instytucji państwowych w charakterze inwestora zastępczego w obszarze bezpieczeństwa technicznego,
- upowszechniania informacji technicznej w zakresie pozytywnie zweryfikowanych systemów i urządzeń służących ochronie osób i mienia,
- rekomendowania produktów i usług w dziedzinie systemów technicznej ochrony.
- Zadaniem Biura Usług Rzeczoznawczych i Konsultingowych jest organizacja i koordynacja prac rzeczoznawczych oraz prowadzenie działań marketingowych i handlowych dla Rzeczoznawców aktywnych wpisanych do ewidencji BURiK, na podstawie decyzji Komisji ds. Rzeczoznawców. W ramach realizowanych prac rzeczoznawczych należy korzystać z Rzeczoznawców aktywnych wpisanych do ewidencji BURiK.
- Biuro prowadzi obsługę i ewidencję Rzeczoznawców aktywnych wraz z podaniem ich specjalności. Każdorazowo na życzenie instytucji, osób, przedsiębiorców Biuro udziela informacji pisemnej potwierdzającej przynależność danego Rzeczoznawcy do grona Rzeczoznawców aktywnych i pozostających na ewidencji BURiK.
- Zarząd Stowarzyszenia sprawuje nadzór nad działalnością Biura, poprzez Wiceprezesa Zarządu, który sprawuje nadzór i kieruje pracami Biura. Wiceprezes jest stale uprawniony przez Zarząd Stowarzyszenia do reprezentowania BURiK w relacjach z podmiotami zewnętrznymi w ramach rozmów, ustaleń, negocjacji oraz innych relacji zmierzających do zawarcia umów oraz realizacji prac rzeczoznawczych.