S T A T U T
OGÓLNOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA INŻYNIERÓW i TECHNIKÓW
ZABEZPIECZEŃ TECHNICZNYCH i ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM „POLALARM”
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „POLALARM”, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest organizacją o charakterze naukowo-technicznym, zrzeszającą osoby zajmujące się w sposób profesjonalny zagadnieniami związanymi z technicznym zabezpieczeniem osób i mienia, kwestiami bezpieczeństwa informacji i zabezpieczania danych oraz problematyką zarządzania bezpieczeństwem.
- Stowarzyszenie może używać uproszczonej nazwy Stowarzyszenie „POLALARM”.
- Stowarzyszenie może używać nazwy w języku angielskim: Polish Engineers and Technicians Association of Technical Security and Security Management “POLALARM” oraz w języku niemieckim: Polnischen Ingenieure und Techniker Verband Technische Sicherheit und Schutz Anordnung „POLALARM”.
- Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową o charakterze naukowo-technicznym, działającą na rzecz użyteczności społecznej i publicznej. Stowarzyszenie „POLALARM” stanowi dobrowolne zrzeszenie osób, których działalność zawodowa wiąże się z techniczną ochroną osób i mienia oraz zarządzaniem bezpieczeństwem.
- Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą osoby wykonujące zawód wymagający zaufania publicznego i służący ochronie interesu publicznego.
§ 2
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa.
- Stowarzyszenie ma prawo zakładania własnych przedstawicielstw stanowiących terenowe jednostki organizacyjne na terenie Polski, działających na podstawie niniejszego Statutu i w oparciu o regulaminy wewnętrzne zatwierdzone przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 3
- Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U.z 2015 r. poz. 1393 z późn. zm.).
- Stowarzyszenie ma osobowość prawną.
§ 4
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania. Stowarzyszenie może nawiązywać współpracę z innymi stowarzyszeniami i wszelkiego typu instytucjami oraz agendami rządowymi, jak i organizacjami pozarządowymi dla realizacji celów określonych w statucie.
§ 5
- Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej z napisem w otoku: „Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „POLALARM” oraz pieczęci podłużnej z nazwą i adresem Stowarzyszenia. Dopuszczalne jest używanie innych pieczęci, które zostaną dopuszczone do użytkowania poprzez podjęcie odpowiedniej uchwały Zarządu Stowarzyszenia.
§ 6
- Stowarzyszenie może posiadać odznakę członkowską na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.
ROZDZIAŁ II
Cele i zadania Stowarzyszenia
§ 7
Cele Stowarzyszenia są następujące:
- Reprezentowanie interesów zawodowych osób zajmujących się technicznym zabezpieczeniem osób i mienia, kwestiami bezpieczeństwa informacji oraz zarządzaniem bezpieczeństwem, wobec instytucji państwowych i prywatnych.
- Dążenie do uznania zawodu pracownika technicznego zabezpieczenia osób i mienia, jako zawodu zaufania publicznego w Polsce.
- Umacnianie zaufania społeczeństwa do form i metod zabezpieczeń technicznych i zarządzania bezpieczeństwem oraz uwiarygodnianie działalności firm z tej branży na terenie Polski oraz Unii Europejskiej poprzez m.in. nadawanie Certyfikatów oraz Rekomendacji Kompetencji Technicznych Firmy.
- Ochrona praw członków Stowarzyszenia oraz innych osób zajmujących się zawodowo zabezpieczeniami technicznymi, bezpieczeństwem informacji i zarządzaniem bezpieczeństwem.
- Podejmowanie wspólnych działań z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizacją Techniczną na rzecz uznawania w kraju kwalifikacji zawodowych nabytych w krajach Unii Europejskiej, a ponadto podejmowanie działań na rzecz opracowania krajowego standardu kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu pracownika technicznego zabezpieczenia osób i mienia oraz zarządzania bezpieczeństwem.
- Inspirowanie rozwoju przemysłu i produkcji oraz wdrażanie do stosowania na terenie RP urządzeń i systemów służących technicznej ochronie osób i mienia a także metod zarządzania szeroko pojętym bezpieczeństwem osób, obiektów i obszarów.
- Inspirowanie rozwoju naukowo-technicznego oraz upowszechnianie wiedzy o zabezpieczeniach technicznych i zarządzaniu bezpieczeństwem.
- Inicjowanie działań legislacyjnych zmierzających do usankcjonowania i doskonalenia prawnych form ochrony osób i mienia, w tym działań zmierzających do wprowadzenia do przepisów prawnych warunków technicznych dotyczących zabezpieczeń technicznych osób i mienia.
- Inicjowanie i podejmowanie działań prewencyjnych w zakresie ochrony osób i mienia.
- Prowadzenie i rozwój działalności normalizacyjnej w dziedzinie systemów alarmowych na rzecz całej gospodarki narodowej, w ramach uprawnień udzielonych przez Polski Komitet Normalizacyjny.
- Popularyzowanie różnorodnych form i metod ochrony osób i mienia wśród społeczeństwa oraz rozszerzanie ich na różnorodne dziedziny m.in. poprzez organizację Ogólnopolskich Konkursów „Polski Mistrz Techniki Alarmowej” i realizację innych przedsięwzięć.
§ 8
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez podejmowanie następujących zadań:
- Udzielanie członkom Stowarzyszenia pomocy i wsparcia merytorycznego w sprawach dotyczących ochrony praw autorskich i wynalazczych.
- Dbanie o dobrą renomę branży, a w szczególności członków Stowarzyszenia poprzez ochronę użytkowników rynku przed nierzetelnym wykonawstwem usług projektowych, instalatorskich i serwisowych, a także użytkowaniem wadliwych systemów i urządzeń ochrony osób i mienia.
- Działalność rzeczoznawczą polegającą na:
3.1 opiniowaniu projektów systemów zarządzania bezpieczeństwem,
3.2 opiniowaniu systemów i urządzeń technicznych służących ochronie osób i mienia,
3.3 opracowywanie koncepcji i projektów wykonawczych ochrony obiektów i obszarów z wykorzystaniem systemów technicznego zabezpieczenia osób i mienia oraz uwzględniających aspekty organizacyjne, prawne, obowiązujące procedury i instrukcje wewnętrzne,
3.4 upowszechnianiu informacji technicznej w zakresie pozytywnie zweryfikowanych systemów i urządzeń służących ochronie osób i mienia,
3.5 rekomendowaniu produktów i usług w dziedzinie systemów technicznej ochrony.
- Rozpatrywanie zagadnień naukowo-technicznych, prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych oraz formułowanie wniosków i postulatów wynikających z potrzeb branży.
- Opiniowanie wniosków o uzyskanie uprawnień zawodowych, w tym uprawnień rzeczoznawcy w dziedzinie zabezpieczeń technicznych i zarządzania bezpieczeństwem, a także nadawanie ich na mocy odrębnych przepisów prawa.
- Organizowanie działań dotyczących międzynarodowej wymiany doświadczeń w zakresie ochrony osób i mienia, udział w międzynarodowych organizacjach zajmujących się powyższą tematyką.
- Prowadzenie działalności informacyjnej, szkoleniowej i wydawniczej oraz normalizacyjnej w zakresie technicznej ochrony osób i mienia, w sposób i na zasadach określonych w odrębnych regulacjach.
- Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w oparciu między innymi o wiedzę i doświadczenia zrzeszonych członków w celu doskonalenia systemów alarmowych i urządzeń służących technicznej ochronie osób i mienia oraz zasad i procedur zarządzania bezpieczeństwem obiektów i obszarów.
- Współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi, organizacjami społecznymi oraz innymi organizacjami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi a także izbami samorządu zawodowego i szkołami wyższymi w zakresie objętych zadaniami Stowarzyszenia.
- Tworzenie funduszy specjalnych w szczególności na cele związane z rozwojem myśli naukowo-technicznej w zakresie ochrony mienia i osób i jej promocji oraz wdrożeń.
- Prowadzenie działalności gospodarczej mającej na celu zapewnienie finansowania realizacji zadań statutowych.
- Udział Stowarzyszenia, jako członka, w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zajmujących się tematyką ochrony osób i mienia oraz zarządzania bezpieczeństwem obiektów.
- Opracowywanie norm, standardów, procedur i instrukcji regulujących zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia w przypadku braku odpowiednich Norm Polskich i Międzynarodowych.
- Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych i umiejętności w zakresie techniki zabezpieczeń osób i mienia, bezpieczeństwa informacji i zarządzania bezpieczeństwem w ramach wewnętrznego systemu potwierdzania kwalifikacji i umiejętności działającego na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Potwierdzenie następuje, po weryfikacji kwalifikacji i umiejętności danej osoby, w drodze wydania świadectwa kwalifikacyjnego na zasadach określonych w regulaminie uchwalonym przez Zarząd Stowarzyszenia.
- Nadawanie Certyfikatów firmom reprezentowanym przez członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz nadawanie Rekomendacji Kompetencji Technicznych Firmy firmom reprezentowanym przez członków zwyczajnych Stowarzyszenia, członkom wspierającym Stowarzyszenia oraz innym firmom branży technicznej ochrony, a także osobom fizycznym, na zasadach ustalonych przez Zarząd Stowarzyszenia w Regulaminie Nadawania Certyfikatów oraz Rekomendacji Kompetencji Technicznych Firmy.
ROZDZIAŁ III
Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki
§ 9
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
1.1 członków zwyczajnych,
1.2 wspierających,
1.3 honorowych
2. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia mają prawo do równego traktowania przez organy Stowarzyszenia.
§ 10
- Zwyczajnym członkiem Stowarzyszenia może być pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej Polskiej lub pełnoletni cudzoziemiec, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych, który wykazuje się szczególną aktywnością i znacznym dorobkiem zawodowym w dziedzinie technicznego zabezpieczeniem osób i mienia, bezpieczeństwa informacji i zarządzania bezpieczeństwem.
- Członka zwyczajnego do Stowarzyszenia przyjmuje Zarząd na wniosek zainteresowanego złożony w formie pisemnej deklaracji wraz z załączonymi:
2.1 opinią polecającą co najmniej jednego członka Stowarzyszenia,
2.2 dowodem wpłaty wpisowego.
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być polska lub zagraniczna osoba fizyczna lub prawna, która chce wspierać działalność Stowarzyszenia przez zadeklarowanie pomocy finansowej, organizacyjnej lub rzeczowej. Na członka wspierającego przyjmuje do Stowarzyszenia Zarząd, w oparciu o pisemną deklarację.
- Członkiem Honorowym Stowarzyszenia może być:
4.1 polska lub zagraniczna osoba fizyczna, która w szczególny sposób przyczyniła się do realizowania zadań statutowych i rozwoju Stowarzyszenia,
4.2 członek zwyczajny Stowarzyszenia, który wnioskuje o zmianę swojego statusu.
- Tytuł członka honorowego nadaje Rada Stowarzyszenia na wniosek Zarządu.
§ 11
- Zwyczajny członek Stowarzyszenia ma prawo do:
1.1 czynnego i biernego prawa wyboru władz Stowarzyszenia,
1.2 udziału w działalności programowo-organizacyjnej i pomocy doradczej oraz korzystania z rezultatów działania Stowarzyszenia, a w szczególności z ochrony swoich praw zawodowych, autorskich i wynalazczych, korzystania z osiągnięć w zakresie postępu technicznego, organizacyjnego i ekonomicznego, korzystania z działalności informacyjnej, szkoleniowej, wydawniczej i badawczej oraz wymiany międzynarodowej doświadczeń zawodowych, korzystanie z różnych form współpracy i pomocy koleżeńskiej członków Stowarzyszenia itp.
1.3 zgłaszania opinii i wniosków pod adresem władz Stowarzyszenia
1.4 zaskarżania do Rady Stowarzyszenia uchwały Zarządu Stowarzyszenia o wykluczeniu lub skreśleniu
z listy członków,
1.5 posiadania legitymacji Stowarzyszenia i noszenia odznaki Stowarzyszenia.
- Członkom wspierającym i honorowym przysługują prawa określone w ust. 1 pkt. 1.2., 1.3. i 1.5.
- Członkowie wspierający będący osobami prawnymi wykonują swoje prawa za pośrednictwem umocowanego przedstawiciela.
§ 12
- Członkowie zwyczajni, którzy pełnili z wyboru funkcje: Prezesa Zarządu, Przewodniczącego Rady mogą zostać wyróżnieni godnością:
1.1 Honorowego Prezesa Zarządu,
1.2 Honorowego Przewodniczącego Rady.
- Godnością Honorową, o której mowa w ust. 1, mogą zostać wyróżnione osoby żyjące.
- Godnością Honorową nadaje Rada Stowarzyszenia na wniosek Zarządu.
§ 13
Członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są do:
- Przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
- Aktywnego udziału w realizacji statutowych celów Stowarzyszenia,
- Przestrzegania norm współżycia społecznego,
- Regularnego opłacania składek członkowskich w jednej z wymienionych form:
4.1 w pełnej, uchwalonej kwocie,
4.2 w wysokości co najmniej 10% uchwalonej kwoty składki miesięcznej w przypadku, gdy wskazana przez członka Stowarzyszenia osoba prawna lub fizyczna, przyjęta zostanie do Stowarzyszenia jako członek wspierający i pokrywać będzie pozostałą część należnej składki,
4.3 w wysokości co najmniej 10% uchwalonej kwoty składki miesięcznej w przypadku, gdy wskazany przez członka zwyczajnego – członek wspierający dokonywał będzie zakupu publikacji wydawanych przez Stowarzyszenie, na kwotę co najmniej równą pozostałej części należnej składki.
§ 14
- Członkostwo ustaje na skutek:
1.1 dobrowolnego wystąpienia członka zgłoszonego na piśmie Zarządowi,
1.2 skreślenia z listy członków przez Zarząd z powodu niepłacenia składek członkowskich co najmniej przez 6 miesięcy, po pisemnym upomnieniu,
1.3 skazania prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego za przestępstwo umyślne,
1.4 wykluczenia ze Stowarzyszenia prawomocnym orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego.
2. Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Rady Stowarzyszenia w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały.
3. W przypadku ustania członkostwa wpłacone składki członkowskie nie podlegają zwrotowi.
4. Zgodnie z opisanymi wyżej zasadami ustaje zarówno członkostwo zwykłe, jak też wspierające i honorowe.
ROZDZIAŁ IV
Struktura organizacyjna i władze Stowarzyszenia
§ 15
Władzami Stowarzyszenia są:
1) Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia,
2) Rada,
3) Zarząd,
4) Komisja Rewizyjna,
5) Sąd Koleżeński.
§ 16
- Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa cztery lata. Wybór władz określonych w § 15 pkt. 2-5 odbywa się na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia w tym przedmiocie.
- W przypadku ustania członkostwa lub ustąpienia w trakcie kadencji członków władz Stowarzyszenia, władzom tym przysługuje prawo kooptacji. W pierwszej kolejności dokooptowane będą osoby zgłoszone do danego organu na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia.
- Prawo głosu Członków Władz Stowarzyszenia przy podejmowaniu uchwał lub innych decyzji wymagających głosowania może być wykonywane wyłącznie osobiście, na posiedzeniu tych władz lub poza miejscem odbywania głosowania przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
§ 17
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
§ 18
- Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia należy:
1.1 określanie programu działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia oraz metod i sposobów realizacji,
1.2 rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
1.3 wybór Członków Rady oraz Członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
1.4 podejmowanie uchwał o zmianie statutu,
1.5 podejmowanie na wniosek Komisji Rewizyjnej uchwał w przedmiocie udzielania absolutorium Zarządowi,
1.6 podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia,
1.7 uchwalenie regulaminu przyjmowania członków Stowarzyszenia,
1.8 podejmowanie uchwał we wszelkich sprawach nie należących do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
§ 19
- Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia może być zwoływane w następujących trybach:
1.1 sprawozdawczo-wyborczym – raz na 4 lata w celu wyboru pozostałych władz Stowarzyszenia, na którym uchwały podejmowane są w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania lub w drugim terminie, po upływie co najmniej 15 minut od pierwszego terminu – bez względu na liczbę obecnych.
1.2 sprawozdawczym – raz na 2 lata, podczas którego sposób podejmowania uchwał jest taki, jak w trybie sprawozdawczo-wyborczym.
1.3 nadzwyczajnym – z inicjatywy Zarządu albo na wniosek Komisji Rewizyjnej lub 1/5 członków zwyczajnych Stowarzyszenia, przy czym jest zwoływane przez Zarząd w terminie nie późniejszym niż 2 miesiące od daty zgłoszenia wniosku (żądania) i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane, a sposób podejmowania uchwał jest taki, jak w pkt. 1.
§ 20
- W Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia biorą udział:
1.1 z głosem decydującym zwyczajni członkowie Stowarzyszenia,
1.2 z głosem doradczym członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście.
§ 21
- O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Zarząd zawiadamia członków co najmniej na 30 dni przed terminem jego zwołania.
§ 22
- Rada Stowarzyszenia składa się z pięciu osób wybranych przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia z grona zwyczajnych członków.
- Rada Stowarzyszenia wybiera ze swego grona przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
§ 23
- Do kompetencji Rady Stowarzyszenia należy:
1.1 zatwierdzenie regulaminu władz w Stowarzyszeniu.
1.2 nadawanie godności Członka Honorowego Stowarzyszenia, [ewentualnie] Honorowego Przewodniczącego Rady, Honorowego Prezesa Zarządu Stowarzyszenia, złotej i diamentowej Odznaki Honorowej Stowarzyszenia i innych honorowych wyróżnień w Stowarzyszeniu oraz pozbawianie członkostwa honorowego – na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.
1.3 rozpatrywanie odwołań od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego.
1.4 zatwierdzanie w rocznych okresach, pomiędzy Walnymi Zebraniami Członków Stowarzyszenia:
1.4.1 programu działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia,
1.4.2 sprawozdań z działalności Zarządu w zakresie merytorycznym i finansowym oraz Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej,
1.4.3 projektów uchwał o zmianie Statutu Stowarzyszenia,
1.4.4 projektu uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia.
2. Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów, rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
§ 24
- Zarząd składa się z pięciu osób: Prezesa, Wiceprezesa, Sekretarza Generalnego oraz dwóch Członków Zarządu. Prezesa, Wiceprezesa i Sekretarza Generalnego wybierają członkowie Zarządu ze swojego grona zwykłą większością głosów.
- Zarząd opiera działalność na pracy społecznej członków Zarządu. Za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie na zasadach określonych przez Radę Stowarzyszenia.
- W umowach między Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu oraz w sporach z nim Stowarzyszenie reprezentuje członek Komisji Rewizyjnej wskazany w jej uchwale.
§ 25
- Do kompetencji Zarządu należy:
1.1 reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
1.2 kierowanie działalnością Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami statutu oraz wytycznymi i uchwałami Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
1.3 uchwalanie okresowych planów działalności programowej i finansowej Stowarzyszenia,
1.4 zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia,
1.5 podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu i obciążeniu majątku nieruchomego Stowarzyszenia,
1.6 zwoływanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
1.7 uchwalanie regulaminów wewnętrznych Zarządu,
1.8 podejmowanie uchwał o współpracy lub przystąpieniu do organizacji krajowych i międzynarodowych,
1.9 przyjmowanie, zawieszanie i wykreślanie członków,
1.10 ustalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich,
1.11 podejmowanie decyzji w sprawach udziału w przedsięwzięciach gospodarczych,
1.12 zatrudnianie pracowników w Biurze Zarządu; pracownikiem Biura nie może być członek władz Stowarzyszenia,
1.13 zlecanie prac osobom fizycznym i prawnym,
1.14 zatwierdzanie regulaminów określających szczegółowe zasady organizacji i działania przedstawicielstw,
1.15 powoływanie komisji naukowo-technicznych, zadaniowych, problemowych oraz ich przewodniczących,
1.16 przyznawanie nagród i wyróżnień oraz występowanie o odznaczenia państwowe, nagrody i wyróżnienia do innych instytucji i organizacji.
§ 26
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, co najmniej raz na dwa miesiące.
- Organizację i tryb pracy Zarządu określa regulamin uchwalony przez Zarząd i zatwierdzony przez Radę.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
§ 27
- Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób, które wybierają spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
§ 28
- Komisja Rewizyjna powołana jest do przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Stowarzyszenia, a w szczególności oceny wykonania przyjętego planu działalności Stowarzyszenia oraz gospodarki finansowej.
- Komisja Rewizyjna składa Walnemu Zebraniu Członków Stowarzyszenia sprawozdanie za okres kadencji, a corocznie Radzie Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu z żądaniami wyjaśnień i wnioskami o dostęp do dokumentów, a także w sprawie wdrożenia zaleceń wynikającymi z kontroli działalności.
- Komisja Rewizyjna występuje do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia z wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- Organizację i tryb pracy Komisji Rewizyjnej określa regulamin ustalony przez Komisję i zatwierdzony przez Radę.
- Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów, rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
§ 29
- Sąd Koleżeński składa się z pięciu osób, które wybierają spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
- Sąd Koleżeński powołany jest do rozstrzygania sporów pomiędzy członkami Stowarzyszenia wynikających z członkostwa oraz spraw związanych z naruszeniem i interpretacją statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia, a w szczególności spraw określonych w obowiązującym Kodeksie Etyki Członka Stowarzyszenia.
- Sąd Koleżeński nie jest powołany do rozstrzygania sporów pomiędzy członkami Stowarzyszenia i reprezentowanymi przez nich firmami, dotyczących spraw gospodarczych i wynikających z przepisów ustaw o działalności gospodarczej.
- Sąd Koleżeński wydaje orzeczenia i podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego.
- Sąd Koleżeński może orzekać kary:
a) upomnienia,
b) zawieszenia w prawach członka na okres od 2 miesięcy do 4 lat,
c) wykluczenia ze Stowarzyszenia.
- Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Rady. Odwołanie składa się w terminie 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia.
- Sąd Koleżeński składa Walnemu Zebraniu Członków Stowarzyszenia sprawozdanie za okres kadencji.
- Członek Sądu Koleżeńskiego nie może pełnić innej funkcji w organach Stowarzyszenia, a z chwilą wyboru do Sądu Koleżeńskiego członka organu Stowarzyszenia pełnione przez niego funkcje ulegają zawieszeniu.
- Organizację i tryb pracy Sądu Koleżeńskiego określa regulamin ustalony przez Sąd i zatwierdzony przez Radę.
ROZDZIAŁ V
Majątek Stowarzyszenia
§ 30
- Majątek Stowarzyszenia stanowią: nieruchomości, ruchomości i fundusze.
- Na fundusz Stowarzyszenia składają się:
a) wpisowe i składki członków,
b) subwencje, dotacje, darowizny i zapisy,
c) wpływy z działalności własnej i gospodarczej prowadzonej we wszystkich prawem przewidzianych
formach na podstawie odrębnych przepisów.
3. Zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia ustala Zarząd.
§ 31
- Przy składaniu oświadczeń woli w sprawach majątkowych, w tym zaciąganiu zobowiązań w imieniu Stowarzyszenia wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, a w tym Prezesa lub wiceprezesa. W tym samym trybie Zarząd może udzielić innym osobom pełnomocnictwa określając jego zakres.
ROZDZIAŁ VI
Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 32
- Uchwałę w sprawie zmiany Statutu podejmuje Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie i bez względu na liczbę obecnych na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia – w drugim terminie.
§ 33
- Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- W razie podjęcia przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia podejmuje jednocześnie uchwałę o przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia i powołuje Komisję Likwidacyjną.
§ 34
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1393 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r. poz. 239).
Statut uchwalony przez XI Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy w dniu 30.IX.2016r