KODEKS ETYKI
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem POLALARM, dalej nazywane Stowarzyszeniem, mając na uwadze szczególne znaczenie zasad etyki w działalności zawodowej przedstawicieli branży technicznej ochrony osób i mienia oraz bezpieczeństwa informacji, zobowiązuje swoich członków do przestrzegania poniższych zasad etyki.
Zasady etyki w działalności zawodowej i społecznej wywodzą się z ogólnospołecznych norm moralnych, przy czym oceny profesjonalnych zachowań członków Stowarzyszenia powinny szczególnie uwzględniać uczciwość, rzetelność oraz należytą staranność wymaganą w tego rodzaju działalności.
Każdy członek Stowarzyszenia powinien szczególnie w relacjach ze Stowarzyszeniem i jego innymi członkami kierować się zasadami etyki. Warunkiem koniecznym przynależności do Stowarzyszenia jest kierowanie się i postępowanie w życiu codziennym zgodnie z zasadami etyki określonymi poniżej.
§1
Członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
- stawiać dobro Stowarzyszenia na pierwszym miejscu, dbać o dobre imię Stowarzyszenia i godnie je reprezentować;
- przestrzegać prawa, działać zgodnie z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami oraz respektować zasady etyki w swojej pracy zawodowej;
- dążyć do budowania dobrego wizerunku swojej branży technicznej zawodowej w społeczeństwie;
- nie podejmować żadnych działań, w tym udziału w pracach i działaniach innych organizacji, które mogą zaszkodzić i narazić na szwank dobre imię i interes Stowarzyszenia.
§2
W swojej pracy zawodowej, członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
- respektować prawa swojego klienta, a także prawa swojego pracownika;
- przestrzegać zasad uczciwej konkurencji wobec innych przedstawicieli branży;
- nie godzić świadomie w interes i w dobre imię innego przedstawiciela branży;
- nie godzić swoim działaniem w interes i dobre imię Stowarzyszenia;
- nie wykorzystywać, bez uzyskania stosownej zgody, rezultatów cudzej pracy, a także podobnych nazw i znaków graficznych;
- w pełni i terminowo wywiązywać się z powierzonych zadań i regulować swoje zobowiązania.
§3
Członek Stowarzyszenia, mając na uwadze własne dobre imię oraz działając na rzecz rozwoju branży, a także biorąc pod uwagę swoją przynależność do Stowarzyszenia ma obowiązek:
- obiektywnie oceniać efekty pracy własnej i innych oraz rzetelnie wyceniać świadczone usługi;
- dbać o swoje dobre imię i dochodzić jego ochrony w sposób przewidziany prawem;
- dążyć do podnoszenia poziomu świadczonych przez siebie usług;
- nigdy nie działać na szkodę Stowarzyszenia;
- w przypadku sporu pomiędzy członkami Stowarzyszenia, dążyć do pojednania oraz, w razie potrzeby, poddać się orzecznictwu Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia.
§4
-
Nie stosowanie się innego przedstawiciela branży zabezpieczeń technicznych ochrony osób i mienia do zasad etyki nie zwalnia członka Stowarzyszenia z obowiązku przestrzegania tych zasad.
§5
-
Na straży przestrzegania zasad etyki i honorowych w działalności zawodowej i społecznej członka Stowarzyszenia stoją wszyscy członkowie Stowarzyszenia, a w szczególności Zarząd i Sąd Koleżeński Stowarzyszenia.
§6
-
W przypadku ewidentnego nieprzestrzegania przez członka Stowarzyszenia powyższych zasad etyki w działalności zawodowej lub społecznej, a także w relacjach ze Stowarzyszeniem mogą być wobec niego wyciągnięte sankcje organizacyjne określone w Statucie, będące w kompetencji Zarządu, Sądu Koleżeńskiego lub Rady Stowarzyszenia.