Członkowie Stowarzyszenia: Marzena Niebojewska, Andrzej Jurek, delegowani przez „POLALARM”, brali udział w opracowaniu standardów kompetencji zawodowych z branży technicznej ochrony osób i mienia – zawodu instalator systemów alarmowych. Prezes Zarządu kol. Mirosław Prokocki uczestniczył również, jako przedstawiciel Stowarzyszenia, w zatwierdzającej Komisji Branżowej.
Członkowie Stowarzyszenia: Jarosław Siemiątkowski, Andrzej Olszewski, delegowani przez inne jednostki, brali udział w opracowaniu standardów kompetencji zawodowych dla zawodu konserwator urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia.
Krajowe Standardy Kompetencji Zawodowych to opracowanie w ramach projektu systemowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, pn. „Rozwijanie zbioru krajowych standardów kompetencji zawodowych wymaganych przez pracodawców”, Priorytet I PO KL, Działanie 1.1.
Dotychczas opracowane zawody z branży technicznej Ochrony osób i mienia to: monter / konserwator urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia oraz instalator systemów alarmowych.
Opracowana publikacja zawiera dane identyfikacyjne zawodu: kod, nazwę i usytuowanie zawodu w klasyfikacjach. I tak Instalator systemów alarmowych: Grupa wielka 3 – Technicy i inny średni personel (w Międzynarodowej Klasyfikacji Standardów Edukacyjnych ISCED 2011 – poziom 4). Grupa elementarna 3114 – Technicy elektronicy i pokrewni (w Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 odpowiada grupie 3114 Electronics engineering technicians. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007): Sekcja F. Budownictwo, Dział 43.2. Wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i pozostałych instalacji budowlanych, 43.21.Z. Wykonywanie instalacji elektrycznych – instalacje alarmowe, przeciwpożarowe itp.
Instalator systemów alarmowych wykonuje prace związane z opracowaniem projektu dokumentacji instalacji alarmowej, jej wykonaniem na obiekcie oraz uzbrojeniem danego systemu alarmowego. Jest zawodem typowo usługowym w branży zabezpieczeń technicznych ochrony osób i mienia. Celem jego pracy jest wykonanie kompletnego systemu alarmowego na podstawie dokumentacji projektowej oraz uzgodnień z użytkownikiem. Instalator wyznacza trasy przewodów, układa przewody i kable, instaluje urządzenia i elementy wykonawcze, podłącza zasilanie do urządzeń oraz przewody do elementów systemu alarmowego. Programuje, uruchamia i testuje system alarmowy. Zapoznaje użytkownika z obsługa i działaniem systemu alarmowego. Nadzoruje prace instalacyjne podległych mu monterów. Tego rodzaju zabezpieczenia stają się już powszechne i stosuje się je nie tylko w sklepach, bankach, muzeach czy firmach, ale też w domach i mieszkaniach. Instalator systemów alarmowych może być zatrudniony w firmach ochroniarskich, zajmujących się profesjonalnym montażem systemów alarmowych, firmach zajmujących się konserwacja systemów zabezpieczeń oraz jako przedstawiciel handlowy w firmach produkujących sprzęt alarmowy. Miejscem pracy instalatora systemów alarmowych są obiekty budowlane. Ze względu na różnorodność obiektów, w których instalowane są systemy alarmowe, występują różnego rodzaju zagrożenia dla zdrowia, np. hałas, zapylenie, praca na wysokości, porażenie prądem elektrycznym. Podstawowymi narzędziami pracy instalatora są: urządzenia elektromechaniczne, narzędzia podręczne, przyrządy pomiarowe wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, komputer osobisty. Praca instalatora przebiega w systemie jednozmianowym, 8 godzin dziennie.
Do wykonywania zawodu instalatora systemów alarmowych wymagane jest wykształcenie średnie techniczne na kierunkach elektrycznym, mechanicznym, elektronicznym, telekomunikacyjnym, automatyce i mechatronice. Wskazana jest umiejętność czytania ze zrozumieniem dokumentacji techniczno-ruchowej urządzeń, posiadanie prawa jazdy kat. B oraz licencji pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia.
Wymagana jest obsługa komputera wraz z aplikacjami biurowymi typu: edytor tekstu na poziomie podstawowym, programów umożliwiających tworzenie i modyfikacje schematów wykonanych instalacji alarmowych. Wskazane jest posiadanie uprawnień elektrycznych eksploatacyjnych do 1 kV.
Praca w zawodzie instalator systemów alarmowych wymaga podnoszenia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w kursach zawodowych, szkoleniach i seminariach organizowanych przez producentów i dystrybutorów urządzeń do systemów alarmowych oraz w konferencjach i targach branżowych. Instalator powinien zapoznawać się z nowymi rozwiązaniami technicznymi publikowanymi w czasopismach branżowych. Instalator powinien posiadać umiejętność posługiwania się językiem obcym w celu rozumienia dokumentacji technicznej producentów zagranicznych. Posiadając kompetencje w zawodzie instalator systemów alarmowych może pracować w zawodach pokrewnych: 311403 Instalator systemów alarmowych przeciwkradzieżowych; 311404 Instalator systemów telewizji przemysłowej. Dzięki zdobytemu w pracy doświadczeniu zawodowemu instalator systemów alarmowych może pracować w zawodzie 311406 Projektant systemów alarmowych. Może także ukończyć studia wyższe o kierunkach: elektrycznym, elektrotechnicznym, elektronicznym lub telekomunikacyjnym. Instalator systemów alarmowych może awansować na stanowisko kierownika działu instalacji lub serwisu.